آموزش ۳d max | آموزش رندرینگ در تری دی مکس با موتور رندر اکتان

رندرینگ
آموزش ۳d max | آموزش رندرینگ در تری دی مکس با موتور رندر کرونا
خرداد ۲۰, ۱۳۹۶
موتور رندر وی ری
موتور رندر وی ری
خرداد ۲۰, ۱۳۹۶
موضوع مقاله:  رندرینگ – موتور رندر اکتان
مدت زمان تخمینی برای خواندن این مقاله:  10 دقیقه
مخاطبین: طراحان شبیه سازی سه بعدی
فایل ویدئویی: ندارد
فایل PDF: ندارد
چکیده این مطلب:
این مقاله در خصوص آموزش و آشنایی با موتور رندرینگ اکتان رندر است که یکی از بهترین و پرکاربردترین موتورهای رندرینگ در نرم افزارهای سه بعدی است.

معرفی کامل موتور رندر اکتان

رندرینگ
عرض سلام و درود دارم خدمت همه عزیزان و همراهان همیشگی وبسایت آموزش ۳d max نمایه نگار. بالاخره رسیدیم به سیستم رندرینگ محبوب، قوی و فوق العاده سریع موتور رندر اکتان؛ توجه کنید این یک مطلب بسیار خاص هست؛ اگر شما مقالات  موتور رندر اکتان در همه منابع بررسی کنید کمتر تحلیل این موتور ندر رو مشاهده میکنید و بیشتر تاریخچه و شاید مواردی مثل سرعت بالا و شاید گستردگی جامعه کاربران نرم افزارهای حمایت شونده توسط اکتان در آن مطالب میبینید.

شاید یک دلیل باعث این هست که تحلیلهای فنی موتور رندر اکتان به نسبت موتور رندرهای دیگه مثل منتال، ویری، آرنولد و … کمتر باشد و اون چیزی نیست جز هزینه !!!
موتور رندر اکتان

امکانات مورد نیاز موتور رندر اکتان:

بله، کارکردن با موتور رندر اکتان مستلزم ۲ پیش نیاز قطعی و مهم هست : سخت افزار خاص و شاید گران قیمت (البته در ظاهر؛ در پایین تشریح میکنم) هزینه لایسنس و کرک نشدن این موتور مثلا خود بنده تا الان هزینه بسیار زیادی برای ایجاد باکس رندر جی پی یو و همچنین خرید لایسنس کرده ام

و شاید این دلایل باعث این میشد تا شاید من هم مثل هزاران کاربر دیگر موتور رندر اکتان، به این فکر کنم که تجربه شخصی بسیار هزینه بر خودم به راحتی منتشر نکنم اما تصمیم من متفاوت هست و قصد دارم نه تنها منتشر کنم بلکه کاملترین مقاله ای که تا به امروز نوشتم در اختیار دوستان قرار دهم.

مقاله ای که ماحصل سالها تحقیق، بررسی، تست و مقایسه بوده و خوشحال هستم که جامعترین مقاله موتور رندر اکتان توسط بنده و در این سایت و برای بهترین دوستانم منتشر میکنم. فکر میکنم حاشیه کم کنم بهتر هست و بدون هیچ مقدمه ای بررسی و آشنایی با موتور رندر اکتان شروع میکنم.

سخت افزار مورد نیاز موتور رندر اکتان:

موتور رندر اکتان یک موتور رندر بسیار سریع GPU Base هست که توسط یک شرکت نیوزلندی (Refractive Software) توسعه داده شد و در سال ۲۰۱۲ توسط کمپانی Otoy تملک شد. اولین نسخه آن در سال ۲۰۱۲ و تحت نام اکتان آلفا ۱ منتشر شد. موتور رندر اکتان ، اولین موتور GPU Base کامل دنیاست و الان سریعتر آنها؛ تا امروز اکتان داری ۳ نسخه اصلی و تعدادی زیر نسخه بوده است که بسیار متعدد میباشند.

زمانیکه نام موتور رندر اکتان در جایی برده میشود اولین چیزی که به ذهن میرسد سرعت است؛ چرا ؟

چونکه موتور رندر اکتان بسیار سریع است؛ از الان تا قبل از معرفی نسخه جدید موتور رندر اکتان یعنی شماره ۳ هر مطلب که گفته شود برای نسخه های فعال کنونی یعنی تا اکتان ۲٫۲ هست؛ دلیل این امر هم بخاطر انقلابی است که تغییرات چشمگیری در نسخه ۳ موتور رندر اکتان بوجود آورده است. با کمی اغراق موتور رندر اکتان بی شک بیشترین پلاگینهای واسط یک نرم افزار را برای نرم افزارهای ۳ بعدی را دارد فقط به لیست زیر نگاه کنید.

موتور رندر اکتان

پشتیبانی موتور رندر اکتان از نرم افزارهای :

۳ds Max
Maya
C4d
AutoCad
Inventor
Revit
SoftImage (مرحوم)
SketchUp
ArchiCAD
Blender
DAZ
LightWave
Poser
Rihno
Modo
Carrara

و اکنون :

Nuke
After Effects
PhotoShop
Houdini
MotionBuilder

بله حتی فتوشاپ و افتر افکتز !!! اینجا فکر میکنم حرف من، که اشاره کردم شاید هیچ نرم افزاری تا امروز اینقدر پلاگین رابط به نرم افزارهای دیگر ندارد اثبات شود. اما واقعا چرا ؟

به زبان ساده فقط این امر : سرعت، قدرت اکتان طراحی شده است تا رندرینگ در تئوری به رئال تایم برساند اما اگر این امر شاید محقق نشده است مشکل از اکتان نیست بلکه مشکل در بحث محدودیتهای سخت افزاری است. مثلا الان در بسیاری از شرکتهای خارجی که محدودیت هزینه ندارند با خرید تا شاید ۱۶ جی پی یو زمان رندرهای سنگین به نزدیک چند ثانیه و در رندرینگ معمولی رئال تایم رسانده اند !!!

تفاوت اصلی موتور رندرها:

سالها پیش مطلبی میخوندم راجع به پشت صحنه رندرینگ انیمیشن ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی؛ در اونجا به پلانی اشاره شده بود که گردبادی از ماکارونی ایجاد شده بود و متخصصان سونی پیکچرز به این نتیجه رسیده بودند که رندرینگ آن پلان در آرنولد و سی پی یو زمان بسیار زیادی به پروژه تحمیل میکرد اما آنجا با کمک توسعه دهندگان، پلان توسط جی پی یو در تایم چند ده ثانیه برای هر فریم رندر شده بود. اما چرا کل انیمیشن در جی پی یو رندر نشده بود ؟

رندرینگ با موتور رندر اکتان
این سوال فلسفه رشد و توسعه کارتهای گرافیکی است؛ اگر شما مشاهده میکنید کمپانی مثل انویدیا امسال کارتی با ۴ گیگ حافظه، سال بعد ۶ گیگ و سال بعدتر از اون ۱۲ گیگ ارائه میکند همه پالسهایی است.

برای درک این نکته که پردازشهای گرافیکی مثل پردازشهای معمولی که نیاز به حافظه خاصی دارد اینجا هم داستان همان است؛ به دلیل داشتن فرضا ۳۲ گیگ رم در سیستم تان حتی اگر همه این مقدار توسط کارت گرافیکی Share گردد اصل داستان تغییر نخواهد کرد (البته الان تغییر کرده است؛ در پایین تشریح میکنم).

مکانیزم عملکرد موتور رندر اکتان:

مکانیزم به این صورت است: کلیه چندضلعی هایی که توسط جی پی یو باید پردازش گردند به حافظه گرافیکی منتقل میگردد؛ پردازش انجام میگیرد؛ خروجی به قسمت مربوطه تحویل داده میشود. حالا شاید دلیل این امر که چرا کل انیمیشنی مثل ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی در جی پی یو رندر نشده است حدس زده باشید؛ دقیقا درست حدس زدید؛

این انیمیشن ها دارای صحنه هایی با میلیون ها و شاید میلیاردها ورتکس باشند که هنوز هم که هنوز هست، کارت گرافیکی که اینقدر حافظه گرافیکی داشته باشد نداریم !!!
اما این محدودیتها حل نشده اند ؟؟؟ و واقعا الان هم نمی توانیم از جی پی یو برای رندرینگ کلان استفاده کنیم ؟
جواب : حل شده است. در پایین تشریح میکنم (تا الان ۳ بار این جمله تکرار کرده ام :D)

رندرینگ

بررسی موتور رندرینگ اکتان:

حال وقت بررسی دقیقتر اکتان هست؛ طبق روال گذشته آشنایی با پرسش و پاسخ:

سوال: اکتان چه نوع موتوری است ؟
جواب: موتور رندر اکتان فیزیکال Unbiased میباشد.
سوال: موتور رندر اکتان کرک شده است؟
جواب: اگر بروس لی زنده شود موتور رندر اکتان هم کرک میشود.
سوال: هزینه استفاده از موتور رندر اکتان چقدر است؟
جواب: خیلی زیاد – خیلی کم؛ شاید هم رایگان !!!
سوال: موتور رندر اکتان توان رندر انیمیشن دارد؟
جواب: در یک کلام بی نظیر
سوال: نیاز به چه سخت افزاری دارد؟
جواب: یک کارت گرافیکی خوب
سوال: انویدیا یا ای ام دی؟
جواب: قهرمان انویدیا است.
سوال: از کجا و کی باید شروع کنیم؟

جواب: همین الان هم دیر شده است؛ همینجا نقطه خوبی است برای شروع اکتان رندر در نسخه ۳ دچار انقلابی به معنای واقعی شد. اتفاقاتی در موتور رندر اکتان افتاد که نه تنها پاسخ تمام مواردی که در بالا اشاره کردم در پایین تشریح میکنم همینجاست بلکه باعث شگفتی خیلی از فعالان سی جی شد.

رندرینگ

ویژگ های موتور رندر اکتان:

۱٫ موتور رندر اکتان در این نسخه نه تنها از کودا بلکه از OpenCl هم حمایت کرد؛ این خبر باعث خوشحالی خیلی از کاربرهای این نرم افزار شد چرا که قبل از آن شما تنها در صورت داشتن کارت گرافیک قدرتمند انویدیا امکان استفاده از این موتور را داشتید و این خبر یعنی اینکه اکنون تمام پردازنده های اینتل و کارت گرافیک های ای ام دی هم به کارزار رقابت با انویدیا وارد شده اند و با توجه به قیمت پایینتر کارتهای ای ام دی این خبر فوق العاده است !!!

۲٫ محدودیت حافظه ویدیویی مرتفع شد؛ این یکی از پایه های انقلاب موتور رندر اکتان ۳ است. این یعنی خداحافظی با محدودیت حافظه گرافیکی؛ بواقع وقتی این خبر را شنیدم یاد مگاکرنل Vray Rt در نسخه Sp1 Vray 3 افتادم که با امکان استریم کردن و همچنین استفاده از حافظه اصلی سیستم مشکل حافظه ویدیو حل شد اما قطعا این امر باعث کاهش سرعت موتور رندر اکتان میشود بطوریکه در ویری در صورت داشتن کشینگ مناسب تا ۳۰ درصد افت سرعت دارید و شاید بیشتر اما باز هم دقت کنید رندرینگ در جی پی یو بسیار سریعتر از سی پی یو هست.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که موتور Thea در نسخه ۱٫۴ امکان باکت رندرینگ ارائه کرد که هدف آن هم حل این مشکل بود که بنظرم آن هم جالب بود. و در اینجا اشاره بکنم که طراحان اکتان از افت سرعت چیزی نگفته اند که با توجه به شناختی که از این تیم دارم بنظرم این حرف بلف نیست و قابل اتکا است !

۳٫ اضافه شدن رندرینگ حجمی در این نسخه اضافه شد؛ یعنی شما در یک موتور جی پی یو توان رندرینگ مواردی مثل دود، ابر، آتش، مه و … دارید. به عبارت دیگر هرآنچه از OpenVdb حمایت کند، اکتان از آن حمایت میکند.

۴٫ امکان رندرینگ Deep Pixel: فکر میکنم کسانیکه با نیوک و شاید دیگر نرم افزارهای رندرینگ کار میکنند شناخت خوبی از این نوع رندرینگ دارند.
۵٫ حمایت از OpenSL : کسانیکه مسئول ساخت متریالها، تکسچر و شیدر هستند این خبر خوبی برای آنها است که امکان رندر شیدرهای آنها با سرعت بیشتری فراهم شده است.
۶٫ FBX و Ptex را به خوبی حمایت میکند.

رندرینگ

سخن آخر

موتور رندر اکتان یک موتور قوی، ساده و سریع است که یادگیری آن شاید چند دقیقه یا ساعت باشد. موتور رندر اکتان در ایران که امکانات رندرینگ قوی نداریم میتواند بهترین باشد و در جریان کاری خیلی از شرکتها قرار گیرد. اکتان دارای تبدیل کننده متریالهای موتورهای دیگر مثل ویری و منتال است و شما به سهولت میتوانید از میلیون ها مدل آمده استفاده بکنید. موتور رندر اکتان بواقع یک پدیده در دنیای سی جی است و بطور خلاصه همه آنچه که ما نیاز داریم هست.

رندرینگ

بسیار خوشحال و خرسند شدم از همراهی شما یا وبسایت آموزش ۳d max نمایه نگار . نظر و کامنت تنها دلگرمی ما است؛ این را باور کنید اگر حضور شما کمرنگ باشد انگیزه ما نیز کم تر خواهد شد و امیدوارم که در قسمت نظرات تجربه های شخصی، انتقادات و پیشنهادهای شما را شاهد باشیم.

به امید موفقیت همیشگی شما

با احترام

نویسنده : محمد ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code