آموزش 3dsmax
چرا نباید آموزش ۳d max ببینیم؟!
فوریه 3, 2018
آموزش تری دی مکس
کار با خطوط دو بعدی یا Spline ها و Modifier ها
مارس 5, 2018
آموزش 3d max
موضوع مقاله:  آموزش 3d max - جلسه دوم
مدت زمان تخمینی برای خواندن این مقاله:  10 دقیقه
مخاطبین: کسانی که هیچگونه آشنایی با نرم افزار 3dmax ندارند.
فایل ویدئویی: دارد
فایل PDF: دارد
چکیده این مطلب:
در ادامه آموزش 3d max که در جلسه قبلی با کلیات آن آشنا شدیم، اینبار ویدئویی را آماده کردیم تا بتوانید در این جلسه با ترسیم اشکال پایه هندسی و ترکیب آنها به طور کامل اشنا شده و توانایی شروع مدلسازی را پیدا کنید.

خب سلام مجدد دوستان، ویدئوی قبلی رو دیدین؟ با کلیات آموزش ۳d max آشنا شدین؟ خیلی از بچه ها به من پیام دادن و گفتن این آموزش خیلی مبتدی بود! خب اگر دقت کرده باشین من ابتدای مقاله قبلی هم که در مورد آشنایی با تری دی مکس بود نوشته که این آموزش ها مخصوص کسانی هستش که واقعا هیچ آشنایی با تری دی مکس ندارن و تازه میخوان بیان تو گودش واسه همین از ب بسم الله شروع کردیم و به امید خدا همینجوری ریز و با جزئیات هم میریم جلو و تا جایی که بشه سعی میکنیم ویدئوی آموزش ۳d max براتون تولید کنیم تا همه اونایی که میخوان استاد تری دی مکس بشن، بدونن چیکار باید بکنن.

راستش چیزی که خیلی به من انگیزه داد تا این روال رو شروع کنم و ادامه بدم اصرار بیش از حد دانشپذیرای قدیمم بود که خب متاسفانه یه مدتی واقعا وقتشو نداشتم بخوام این آموزش ها رو واسشون ضبط کنم.

فکر میکنم تو دوره زمونه الان، این بهترین روال یادگیری نرم افزار تری دی مکس باشه. بهتون قول میدم بعد از این دوره نیاز به هیچ کلاس آموزشی دیگه ای نداشته باشین و خیلی راحت بتونین کار حرفه ای خودتون رو توی حوزه تری دی مکس شروع کنین. خیلی خب بریم سراغ جلسه دوم با ویدئوی آموزش ۳d max

ویدئوی آموزش 3d max
توی ویدئوی آموزش ۳d max ، تمرین آخر جلسه چی بود؟! کار با ابزارهای اصلی نرم افزار تری دی مکس و نحوه حرکت و پیشمایش توی فضای سه بعدی یا به اصطاح همون ویوپورت(viewport) درسته؟

بچه ها اینکه من خیلی تاکید داشتم که ویدئوی آموزش ۳d max جلسه قبل رو بارها و بارها گوش بدین و تمرین کنین واسه این بود که به مهمترین ابزار کاریتون مسلط بشین و بتونین خیلی راحت کارتونو باهاش ادامه بدین. خب یه مروری میکنیم باهم:

۱-آشنایی با کلیات نرم افزار تری دی مکس، نحوه کارایی و کاربردهای اون در رشته های مختلف
۲-آشنایی با قسمت های مختلف (منو ها، ابزارهای اصلی ، ابزارهای پیشمایش در صفحه و…)
۳-آشنایی با ابزارهای اصلی انتخاب(Q)، جابجایی(W)، چرخش(E) و بزرگ کردن اشیاء (R)
۴-آشنایی با نحوه پیمایش و حرکت در فضای سه بعدی و کار با حجم ها

خب پس جلسه قبلی در ویدئوی آموزش ۳d max عملا هیچی نگفتیم. اینا فقط مقدمه بوده واسه شروع کار که امیدوارم حسابی تمرین کرده باشین و بهشون مسلط باشین چون این جلسه قراره تازه کارمونو شروع کنیم 😀

ویدئوی آموزش ۳d max |اشکال هندسی پایه

تو این جلسه قراره که با آبجکت های پایه و اصلی و مدلسازی در تری دی مکس آشنا بشیم و بعد از اون اشکال حرفه ای تر و پیچیده تر و بهتون معرفی کنیم و بعد از همه اونا نحوه ترکیب اشیاء رو خدمتون توضیح بدیم تا بتونین اولین صحنه تمرین مدلسازی در تری دی مکس رو شروع کنین.
واسه شروع کار کافیه از پنل سمت راست به ترتیب گرینه های

Create > Geometry > Standard Paramitives

رو دنبال کنین .

آموزش 3d max - مدلسازی مقدماتی

خب واسه رسم اولین آبجکت یعنی Box ، روش کلیک کنین. حالا با کلیک روی صفحه ویوپورت و درگ کردن (کشیدن ماوس) میتونین سطح مقطع اون رو تعیین کنین.

با فشردن یه کلیک دیگه میتونین سطح مقطع رو تایید کنید! حالا باید ماوس رو به سمت بالا حرکت بدین تا ارتفاع box تنظیم بشه و هرجا تایید شد کلیک کنین. خب تا اینجا کار تمومه اما جا دیگه کلیک نکنین!!! تا بتونین از منوی سمت راست، پارامترهایی که لازم هستش رو تغییر بدین.

Length (طول) Width(عرض) Height(ارتفاع) Segs(سگمنت)

آموزش 3d max - مدلسازی مقدماتی

اگر یه وقتی بعد از کشیدن شکل دستتون خورد و جای دیگه کلیک کردین یا به هر دلیلی دیدین تغییرات انجام نمیشه کافیه از همون بالا به جای Create روی دکمه Modify کلیک کنین تا همون تغییرات رو بتونین ببینین.
از قسمت Modify هم میتونین اسم آبجکت ها رو تغییر بدین و هم میتونین رنگ اونا رو تعیین کنین و در نهایت هم که میشه پارامترهاشو تغییر داد.

آموزش 3d max - مدلسازی مقدماتی
نکته! برای مدل سازی در تری دی مکس ممکنه به تغییر ابعاد نیاز داشته باشین. برای تغییر دادن ابعاد در نرم افزار تری دی مکس:

Customize > Unit Setup > Scale unit setup

به این منو برین و ابعاد مورد نظرتون رو ست کنین اینجا (مثلا متر، سانتیمتر یا اینچ و….)
خب تونستین box رو بکشین؟ راحت بود نه؟ آفرین بقیه اشکال هم دقیقا به همین راحتی رسم میشن.
Cone ، Sphere ، Geosphere ، Cylender و ….

با این تفاوت که توی اشکال گرد و کروی به جای طول و عرض و ارتفاع باید (Radius)شعاع تعیین کنین.
در صورتی که میخواین سگمنت(Segments) های اشکال رو ببینین کافیه دکمه F3 و یا F4 رو بزنین تا نحوه نمایش اشیاء توی ویوپورت تغییر کنه.

بسیار خب، اگه توی ترسیم بقیه اشکال هم مشکل دارین میتونین ویدئوی زیر رو دانلود (اونجا همه چیز به صورت صوتی و تصویری توضیح داده شده.) و مشاهده کنین تا بهتر متوجه بشین.

ویدئوی آموزش ۳d max |اشکال هندسی پیشرفته

خیلی خب این از رسم آبجکت های پایه برای مدلسازی در تری دی مکس، اما برای رسم اشکال پیچیده تر باید به این منو مراجعه کنید:

Create > Geometry > Extended Paramitives 

آموزش 3d max - مدلسازی مقدماتی

و دقیقا همین کارایی که اینجا کردیم رو اونجا هم انجام بدین. خیلی راحت میتونین هرشکلی که دوس داشتین رسم کنین و البته نحوه ترکیب کردنشون با هم دیگه رو هم الان میگم خدمتون.

ویدئوی آموزش ۳d max |ترکیب اشکال هندسی

بعد از رسم اشکال پایه ای که نیاز داشتین، حالا کافیه بدونین که قراره از هم کم بشن یا بهم اضافه بشن یا قراره بینشون اشتراک گرفته بشه.میبینین مدلسازی در تری دی مکس چقدر جذابه؟

از منوی زیر میتونین با توجه به توضیحات تکمیلی که توی فیلم جلسه دوم(لینک دانلودش پایین صفحه است) آوردم خیلی راحت به اون نتیجه ای که میخواین برسین.

Create > Geometry > Compounds objects > boolean

مدلسازی در تری دی مکس

این ابزار به شدت کمکتون میکنه توی همه مراحل مدلسازی در تری دی مکس. چون با این روش میتونین واقعا به صورت حرفه ای مدلسازی در تری دی مکس رو شروع کنین و هروقت مشتری خواست قسمتی از کارش رو تغییر بدین دیگه نگران این نباشین که از اول همه چیزو باید بسازین! من خیلی این ابزارو دوست دارم چون واقعا به درد بخوره.

خب توی ابزار boolean باید دو تا آبجکت انتخاب کنین(اینکه آبجکت بالا باشه مهمه!) و بعد خیلی راحت از قسمت پایینش انتخاب کنین که قراره این آبجکت ها به هم بچسبن یا از هم کم بشن.

آموزش 3d max - مدلسازی مقدماتی
توی ویدئوی آموزش ۳d max که براتون گذاشتم نحوه استفاده از ابزار boolean پیشرفته رو هم واستون توضیح دادم. حتما دانلود کنین ببینین و اگر سوالی داشتین پایین همین صفحه به صورت کامنت سوالاتتونو بپرسین.

در ضمن تمرینی هم که آخر این جلسه ازش صحبت شده بود ، لینک دانلودشو واستون میزارم دوتا عکسه نگاشون کنین و دقیقا عین مثالایی که توی ویدئو بهتون نشون دادم انجامش بدین. یه چیزی رو رک و رو راست بهتون بگم، اگه واقعا میخواین در حد آدم های حرفه ای پول در بیارین، باید خودتونم در حد آدم های حرفه ای باشین!

و این قضیه زمانی اتفاق می افته که مدام تمرین کنین! من واستون دوتا عکس فرستادم که با همین اطلاعاتی که دارین اونا رو طراحی کنین ولی شما ۱۰ تا عکس دیگه هم پیدا کنین و مدلسازی در تری دی مکس رو تمرین کنین و اگر به مشکل هم خوردین سوال بپرسین. دیگه همه چی واسه یادگیری تری دی مکس مهیاست. ویدئوی آموزش ۳d max ای جلسه رو هم دانلود کنین و ببینین. فقط اراده خودتون لازمه که بخواین شروع کنین.

موفق و پیروز باشین ، تا جلسه بعد و آموزش های حرفه ای تر خدانگهدار

دانلود فایل - مقاله آموزشی به صورت PDF
اگه الان فرصت خوندن این مقاله رو ندارین میتونین به صورت PDF اونو دانلود کنید و هرموقع فرصت داشتین مطالعه کنین:
دانلود فایل این آموزش در قالب PDF
فایل تمرین مربوط به آموزش های ویدئویی
بعد از دیدن فایل های ویدئویی این جلسه اگر باز هم مشکل یا سوالی در خصوص کار با نرم افزار داشتین میتونین پایین همین صفحه سوالاتتونو به صورت کامنت بزارین تا بتونم جواب بدم.

16 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  این فایل ها ادامه جلسه قبل هستن؟

 2. سینا صمدی گفت:

  عرض سلام و احترام
  با تشکر از ویدئوی خوبتون. واقعا تدریستون خیلی خوب بود. فقط یه سوال واسم پیش اومده
  من تازه میخوام تری دی مکس رو یاد بگیرم واسه پروژه های معماری و موندم که این نرم افزار بهتره یا رویت؟
  شما میتونین راهنماییم کنین؟
  کدومش کامل تره؟

  • سعید مدرس گفت:

   سلام دوست عزیز ممنون بابت نظرتون. کاربرد این دو نرم افزار به کل باهم متفاوته. اگر رشته شما معماری باشه حتما و باید، نرم افزار revit رو یاد بگیرید. قطعا مدلسازی های پیشرفته ای رو میشه با این نرم افزار انجام داد. اما در بحث متریال، نورپردازی و رندرینگ نرم افزار تری دی مکس به شدت کارایی بالاتری داره.

 3. محمد گفت:

  سلام استاد خسته نباشی
  گفتین سوالاتمونو همینجا بپرسیم ولی اینجا یکمی سخته نمیشه یه گروه تلگرام بزنین؟
  اونجوری راحت تر میشه کارمون
  یا حق

  • سعید مدرس گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله حتما به زودی راه اندازی میشه تا بتونین به راحتی سوالاتتونو ازون طریق بپرسین

 4. rasuli allahvedi گفت:

  مدلسازیش خیلی مقدماتی بود با همین سبک پیش میرین؟
  مدلسازی پیشرفته هم دارین توی همین دوره؟

  • سعید مدرس گفت:

   این دوره چون از صفر شروع شده طبیعیه که جلسات اولش مقدماتی باشه ولی قطعا در جلسات پیش رو آموزش های حرفه ای تر مدلسازی رو هم داریم

 5. سارا محمدیان گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  استاد جلسه بعدی رو کی منتشر میکنین؟
  دو جلسه قبلی عالی بود ممنون از زحماتی که کشیدین

 6. امید گفت:

  سلام آقای مدرس خسته نباشین این ویدیو ها دانلود نمیشن میشه لینک هارو بررسی کنین

 7. الهام گفت:

  سلام لینکها باز نمیشوند .چکار باید کرد؟

 8. الهام گفت:

  سلام مجدد.
  ببخشید من یکم گیج شدم آیا برای دسترسی به لینکها باید اشتراک خریداری کرد ؟ اگر بخوام همه آموزشها را داشته باشم چکار باید کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *