رندرینگ
آموزش ۳d max | آموزش رندرینگ در تری دی مکس با موتور رندر اکتان
ژوئن 10, 2017
آموزش 3dsmax
چرا نباید آموزش ۳d max ببینیم؟!
فوریه 3, 2018
موتور رندر وی ری
موضوع مقاله: رندرینگ – موتور رندر وی ری
مدت زمان تخمینی برای خواندن این مقاله:  10 دقیقه
مخاطبین: طراحان شبیه سازی سه بعدی
فایل ویدئویی: ندارد
فایل PDF: ندارد
چکیده این مطلب:
این مقاله در خصوص آموزش و آشنایی با موتور رندرینگ وی ری است که یکی از بهترین و پرکاربردترین موتورهای رندرینگ در نرم افزارهای سه بعدی است.

در این پست در ادامه مقالات قبلی رندرینگ از سری مقالات وبسایت آموزش ۳d max نمایه نگار به شرح موتور رندر وی ری میپردازیم . برای انجام هر پروژه بخش های مختلفی قابل انجام است که شاید بتوان گفت که مهمترین قسمت آن اولین مرحله انتخاب یک موتور رندرینگ در شروع یک پروژه است.

تناسب موتور رندر با پروژه

با توجه به عدم رعایت کپی رایت، استفاده از موتورهای رندرینگ در ایران رایگان خواهد بود که این امر سبب می شود کاربران به راحتی به تمامی موتورهای رندرینگ دسترسی داشته باشند. قدم بعدی در انجام پروژه نوع پروژه و خواسته کاربران است.

اینکه پروژه شما یک تصویر ثابت است یا متحرک.  شما در حال ساخت جلوه های ویژه برای فیلم هستید یا تبلیغات، شما یک فیلم کوتاه می سازید یا بلند یا سریال ، عناصر مورد استفاده شما در صحنه چه چیزهایی هستند، و …؟؟؟؟ آخرین پارامتر نیز در انتخاب یک موتور دانستن تاریخچه و گذشته آن موتور است. اگر شما بدانید که هدف سازندگان یک موتور رندر چه بوده است،  با دید بهتری آن را انتخاب میکنید.

برای مثال سازندگان یک موتور رندر تصمیم داشته اند که از آن برای رندرینگ تک فریم صحنه های معماری استفاده کنند اما شرکتی دیگر موتور خود را برای رندرینگ انیمیشن و کاراکتر تولید کرده است. دانستن اینکه هر موتور رندر برای چه منظوری تولید شده است شما را در انتخاب آن یاری می دهد. به منظور راحتی خوانندگان در هر قسمت از این سری مقالات یک موتور رندر بررسی شده، خصوصیات، مزایا و معایب آن مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

رندرینگ

مقدمه ای در رابطه با موتور رندرینگ وی ری:

شروع تولید Vray به سال ۱۹۹۷ برمیگردد. در آن زمانVlado در شرکت Chaos Software مشغول به کار بود که بخشی از مجموعه Chaotic Dimension بود.

با استقبال خوبی که کاربران از نسخه های اولیه این محصول کردند، Vlado و شرکت Chaos Software ترغیب به توسعه و بروز رسانی VRay کردند.

تمرکز اولیه توسعه دهندگان این موتور رندر بروی صنعت معماری بود زیرا در آن زمان موتورهای رندرینگ بسیار معروف و قدرتمندی وجود داشتند که به منظور ساخت انیمیشن و جلوه های ویژه فیلم ها از آن ها استفاده می شد. بیشتر تصاویر و تبلیغات منتشر شده برای VRay از مزامین ساختمان ها، طراحی دکوراسیون و نما تشکیل شده بود و تمرکز اصلی سازندگان و تیم توسعه آن، تولید یک موتور رندرینگ Photo Realistic برای نرم افزار ۳d Studio بود.

پایه و اساس عملکرد وی ری:

در آن زمان ۳d Studio یک موتور رندر داخلی داشت که بر پایه الگوریتم Scanline عمل می نمود و رندرینگ روشنایی عمومی یا Global Illumination در آن تعریف نشده بود. علاوه بر GI پارامترهای بسیار زیادی بود که ۳D Studio از آن محروم بود. در نتیجه کاربران آن بشدت مجذوب VRay و توانایی های آن شدند.

رندرینگ

تولید موتور رندرینگ وی ری

شرکت های دیگر نیز از این فرصت یپش آمده استفاده کردند و بعد از مطالعه و بررسی موتور رندر وی – ری ، اقدام به تولید محصولات جانبی برای این موتور رندر شدند. به سرعت VRay آنچنان فراگیر شد که آرشیتکت ها برای دریافت خروجی طراحی های خود بجز VRay راهکار دیگری را سراغ نداشتند.

این تب به طراحان صنعتی و تبلیغات نیز سرایت کرد و بزودی شرکت های تبلیغاتی و طراحان و هنرمندان برای معرفی محصولات و تصاویر آنها، از VRay استفاده میکردند. امروزه شرکت های بسیار زیادی در کنار توسعه دهنده اصلی آن یعنی Chaos Software مشغول به کار هستند. با گسترش VRay و شرکت های تابع آن و شرکت اصلی یعنی Chaotic Dimension و دیگر شرکت های به عنوان یک مجموعه به کار خود ادامه دادند تا اینکه نام آنها به Chaos Group تغییر کرد که معرف تعداد شرکت هایی بود که به صورت یک گروه کاری با یکدیگر همکاری میکردند.

از این میان چند شرکت مطرح در زمینه ارائه خدمات رایانه ای ، همکاری بسیار بزرگی را با VRay شروع کردند که از مهمترین آنها میتوان به شرکت های EverMotion و Dosch Design اشاره کرد. شرکت های بسیار زیادی نیز در این موضوع قرار میگیرند که EverMotion را میتوان بهترین آنها دانست.

رندرینگ

تنظیمات در وی ری:

هر چه کیفیت و امکانات Vray بهتر و بیشتر می شد، تنظیمات و یادگیری آن نیز سخت تر و دشوارتر می گردید. به گونه ای که برای پیدا کردن مهارت و یادگیری روشهای استفاده از آن نیاز به دوره های آموزشی تخصصی و فیلم های آموزشی پدیدار شد.

از این رو باز هم کام شرکت هایی که منتظر چنین فرصت هایی بودند شیرین شد و سیل نرم افزارها و کتاب ها و فیلم های آموزشی روانه بازار گردید. به جرات میتوان گفت که هیچ موتور رندری مانند VRay نیست که دارای این مجموعه آموزشی و جانبی باشد. در کشور عزیزمان نیز، با توجه به وجود استعداد ها و توانمندیهای زیاد کاربران، و استفاده رایگان از تمامی نرم افزارهای مطرح دنیا  ( به دلیل عدم رعایت کپی رایت )، استفاده از VRay نیز در بین کاربران مخصوصا طراحان ، مهندسان و آرشیتکت ها بسیار فراگیر شده است.

وجود مدلهای سه بعدی آماده، صحنه های آماده ، صدها مجموعه متریال آماده و کلاس ها و کتاب های آموزشی سبب شده است که VRay به عنوان یک انتخاب اولیه در میان کاربران  ایرانی، تثبیت شود.

رندرینگ

مزایای موتور رندر وی ری:

مهمترین خصوصیت این موتور رندرینگ پردازش دقیق و مناسب GI یا Global illumination می باشد.نام بردن از موتورهای رندرینگی که پردازش GI را به صورت واقع گرایانه انجام می دهند بدون Vray کاری اشتباه است. چه طرفدار این موتور باشید و چه نباشید، VRay یکی از بهترین ها در این زمینه است.

کیفیت تصویر خروجی در این موتور با استفاده از الگوریتم های پردازشی Tone mapping , Image Sampling , Image Filtering , Texture Filtering و دهها روش محاسباتی پیشرفته به بهترین حالت ممکن انجام می شود. کیفیت تصویر رندر شده در VRay در صورتی که کاربر آن توانایی استفاده از امکانات آن را داشته باشد در واقعیت بوده و عملا نمیتوان تفاوت تصویر واقعی و رندر شده را در آن تشخیص داد. الگوریتم های رندرینگ GI در Vray شامل Irradiance Mapping , Light Caching , Photon Mapping می باشد.

روشی نیز به نام Brute Force در این موتور قرار دارد که روشی ساده و دقیق است که از نظر عملی نمیتوان به عنوان الگوریتم های Sampling از آن یاد کرد. در VRay به منظور افزایش دقت و کیفیت محاسبات GI ، کاربران میتوانند از یک یا دو اگوریتم به صورت همزمان استفاده کنند. ترکیب روشهای مختلف محاسبه روشنایی عمومی باعث می شود که کاربران بتوانند ضمن افزایش کیفیت نهایی، به روشهای گوناگون سرعت این پردازش را نیز افزایش دهند.همچنین الگوریتم های Ambient Occlusion را نیز در Vray پیدا خواهید کرد. Vray توانایی استفاده از متریالهای گوناگونی را دارد.

توانایی های وی ری:

تقریبا هر آنچه را که بخواهید میتوانید در Vray ایجاد کنید. پشتیبانی از subsurface scattering یا SSS ، Blend Material ، توانایی ساخت انواع فلزها، Light Material ، Transparent and Translucent Material ، و ده ها مدل متنوع دیگر را میتوانید مستقیما در VRay ایجاد کنید.استفاده از متریال های Dirt , Fresnel Reflect , Multi layer Reflection و … از توانایی های اولیه VRayy به حساب می آیند.

در مبحث MultiPass  رندرینگ، نیز VRay سرآمد موتورهای رندرینگ است. کاربران میتوانند تا بیش از ۳۰ لایه مختلف را از Vray خروجی بگیرند که میتوان به انواع Diffuse Pass , Specular Pass , Shadow Pass , Depth Pass , Material ID , UV pass , SSS Skin Pass , GI Pass و … اشاره کرد. چندین پلاگین اضافی نیز وجود دارد که میتواند تعداد این Pass را برای شما چندین برابر کرده و بتوانید به کوچکترین جزییات صحنه دسترسی پیدا نمایید.

موتور رندر وی ری

یکی از افتخارات رندرینگ معماری در VRay ، فیلم The 3rd and The 7th می باشد.

کسانی که این فیلم را دیده اند به یقین می دانند که تفاوت دادن واقعیت و رندر در این فیلم  غیر ممکن است. مصاحبه انجام شده با alex roman طراح این فیلم را در همین سایت و از طریق همین لینک می توانید مطالعه نمایید.

مزایای موتور رندرینگ VRay

موتور رندرینگ وی ری را میتوان به دلایل زیر از بهترین ها دانست:

–وجود فیلم های آموزشی ، کلاس ها و دوره های بسیار بسیار زیاد

–تیم توسعه قدرتمند و  بروز رسانی مداوم این موتور

–کیفیت رندرینگ بسیار بالا

–استفاده از الگوریتم های رندرینگ Biased & Unbiased

–امکان رندرینگ تحت شبکه و رندر فارم

–وجود متریال ها و مدلهای سه بعدی آماده بسیار زیاد

–قابلیت رندرینگ تک فریم و انیمیشن

از دیگر مزایای موتور رندر وی ری:

–قابلیت تولید Render Pass های متعدد

–پشتیبانی از رندرینگ آب ، آتش و دیگر سیالات و سیستم های ذره ای (particle systems) معایب موتور رندرینگ VRay

–نیاز به یک سیستم قدرتمند برای رندرینگ صحنه های بزرگ

–سنگین بودن و کند بودن آن نسبت به موتورهای رندرینگ جدید

–نیاز به مهارت بالا برای کاربران و تنظیمات پیچیده رندرینگ

–تنظیمات سخت و مشکل ساز در زمان  رندرینگ انیمیشن

–قیمت نسبتا بالا در مقایسه با دیگر موتورهای همرده

نتیجه گیری:

طیف کاربران: کاربران عمده این موتور رندرینگ شامل طراحان صنعتی، معماران، ارشیتکت ها، طراحان تبلیغاتی و سازندگان جلوه های رایانه ای می باشد. اما بیشترین طیف کاربران این موتور در بخش رندرینگ های تک فریم و معماری وطراحی دکوراسیون می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *